صفحه اصلی/اخبار/واردات گندم به ايران همچنان ادامه دارد

آخرین خبرها

چرا ما ؟

  • شرکت خزرترک شرکت خزر ترک بعنوان يكي از شركتهاي پيشرو در زمينه توليد فراورده هاي غذائي در سال ١٣٧١ در شهر صنعتي سومقاييت آذربايجان تاسيس…
  • تامين نيازهاي كشورهاي همسايه به انواع گندم انساني و اقلام ديگري نظير محصولات متنوع خوراك دامي چون جو، ذرت، انواع كنجاله آفتابگردان، كنجاله كلزا، سبوس…
27 شهریور

واردات گندم در ایران با وجود ممنوعیت آن از سال ۱۳۹۳ همچنان ادامه دارد. تنها در پنج ماه نخست امسال بیش از ۵۵ هزار تن گندم وارد ایران شده است.
از سوی دیگر با توجه به ثبت سفارش‌های خرید گندم از سال گذشته، انتظار می‌رود واردات گندم همچنان ادامه داشته باشد و حتی افزایش نیز پیدا کند.
وزارت جهاد کشاورزی ایران سال ۱۳۹۳ با توجه به افزایش تولید و خرید تضمینی گندم در ایران، واردات آن را به دلیل خودکفایی در تولید آن ممنوع کرد اما با توجه به ثبت سفارش‌های انجام شده در سال‌های ۹۲ و ۹۳ گندم همچنان در میان کالاهای وارداتی به ایران است.
تولید گندم ایران در سال گذشته بالغ بر ۱۴ میلیون تن بوده که ۱۱ و نیم میلیون تن آن به صورت تضمینی از سوی دولت خریداری شده است.
در عین حال اما بر اساس آمارها بیش از ۵۵ هزار و ۲۲۲ تن گندم به ارزش بیش از ۱۵ میلیون دلار از شش کشور اسپانیا، امارات، ترکیه، چین، سوئیس و روسیه ظرف پنج ماهه اول امسال وارد شده است.
در این میان روسیه ۴۵ درصد از سهم بازار فروش گندم را در اختیار دارد و اصلی ترین فروشنده این محصول به ایران بوده و سود اصلی حاصل از این واردات بی رویه نصیب این کشور می‌شود.
بنابر آمارها این کشور در سال جاری بیش از ۲۵ هزار و ۱۷۳ تن گندم به ایران صادر کرده است.
پس از روسیه، کشورهای سوئیس و امارات متحده عربی در جایگاه‌های بعدی فروش گندم به ایران قرار دارند.
با وجود ممنوعیت واردات گندم اما در صورت ثبت سفارش و دریافت ارز برای آن از سوی یک تاجر، او اجازه خواهد داشت تا هر زمان که بخواهد این محصول را وارد ایران کند.

به این مطلب امتیاز بده
(0 امتیازات)

آدرس کارخانه : کیلومتر 29 اتوبان باکو-قوبا ، شهر صنعتی سومقاییت 3-گ ، سومقاییت ، آذربایجان     

آدرس دفتر : بزرگراه قارا قارايف، خيابان بهروز نوري يف ٦١-٩ باكو - آذربايجان